Zabytki w ko軼iele parafialnym
G堯wny o速arz - architektoniczncznie-kolumnowy, zbudowany w stylu klasycystycznym, gruntownie odnowiony w 1897 roku. Znajduje si w nim kopia obrazu Jakuba Collata z 1660 r., przedstawiaj帷a chrzest Jezusa, wykonana przez Andrzeja Olesia z Krakowa w 1933 r. (orygina zagin掖 w czasie wojny). W o速arzu jest umieszczona r闚nie rze嬌a Krzy瘸 oraz obraz Serca Pana Jezusa. Po bokach drewniane, rze嬌ione postacie 鈍. Aposto堯w Piotra i Paw豉 (XVIII w.). Tabernakulum barokowo-klasycystyczne z relikwiami 鈍i皻ych. W prezbiterium, na przeciwleg造ch 軼ianach, zawieszono: obraz pt. "Chrzest Polski" (1963 r. p璠zla prof. Tadeusza Korpala) oraz obraz Matki Bo瞠j Cz瘰tochowskiej. Przy prezbiterium znajduje si zabytkowy obraz Chrzest Jezusa (XVII w.) malowany na blasze, oraz gotycka ambona.

O速arz MB w kaplicy po逝dniowej z obrazem Matki Bo瞠j (XVII w.) w srebrnej sukience wykonanej z drewna lipowego, w tym samym o速arzu powy瞠j znajduje si obraz 鈍. Stanis豉wa Kostki (XVII w), w glorii za figura Niepokalanego pocz璚ia NMP z XVII w. Na wschodniej 軼ianie kaplicy umieszczono dwa epitafia, po鈍i璚one: Wincentemu Korwinowi Sarneckiemu kapitanowi wojsk Polskich (ur. 1777 r., zm. 1865 r.) oraz Andrzejowi Myszkowskiemu (ur. 1560 r., zm. ok. 1604 r.).

O速arz 鈍. Miko豉ja w kaplicy p馧nocnej - obraz 鈍. Miko豉ja p璠zla Bronis豉wa Wi郾iewskiego (XIX w.) powy瞠j za obraz Tr鎩cy Przenaj鈍i皻szej w stylu barokowym (XIX w.).

Nadstawy dw鏂h o速arzy bocznych - znajduj si przy 逝ku t璚zowym, z obrazami 鈍. Antoniego Padewskiego i 鈍. Walentego (1898r.). Wszystkie o速arze boczne stylizowane s na barok, w kaplicach dwukondygnacyjne z parami kolumn, wybudowane zosta造 ok. 1900 r. przez Antoniego Borkowskiego, z u篡ciem element闚 pochodz帷ych ze wcze郾iejszych o速arzy rozebranych w 1898 r. We wn瘯ach nawy starego ko軼io豉 ustawiono figury 鈍. Antoniego i 鈍. Jana Nepomucena. Na styku starej i nowej cz窷ci ko軼io豉, po bokach, znajduj si dwie figury: Naj鈍i皻szego Serca Pana Jezusa, 鈍. Stanis豉wa Kostki, oraz dwa obrazy 鈍. Maksymiliana Marii Kolbego i 鈍. Franciszka z Asy簑. W nowej cz窷ci ko軼io豉 znajduje si o速arz z obrazem Jezusa Mi這siernego.

Na ch鏎ze muzycznym znajdowa造 si organy z 1896 r., powi瘯szone o 20 g這s闚 w 1965 r. w czasie rozbudowy ko軼io豉 (1988-94) wybudowano nowy ch鏎, prospekt organowy zosta ca趾owicie przebudowany a liczb g這s闚 zwi瘯szono do 32.

W zakrystii znajduj si zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne najstarsze pochodz z XVI w. W kancelarii za znajduj si stare ksi璕i.
Zabytki poza ko軼io貫m parafialnym
Przy ko軼iele stoi drewniana dzwonnica pochodz帷a z 1862r. Zawieszono w niej 3 dzwony. Najwi瘯szy nosi imi Jan Chrzciciel i wa篡 ok. 900 kg (pochodzi z 1959r.). 字edni o imieniu Kr鏊owa Polski wa篡 ok. 450 kg (pochodzi r闚nie z 1959r.). Najstarszy (ok. 1879r.) wa篡 ok. 150 kg, nazwany jest imieniem 鈍. Stanis豉wa, biskupa i m璚zennika.
Z zabytk闚 poza ko軼io貫m na uwag zas逝guj r闚nie kapliczki znajduj帷e si w obr瑿ie parafii: w Olszowcu, na Podzamczu, w Le郾icz闚ce oraz w Ga喚zowie.
Zabytki na cmentarzu parafialnym
Szczeg鏊nym zabytkiem jest niew徠pliwie neogotycka kaplica cmentarna z 1884r., b璠帷a zarazem grobowcem rodziny Duniewskich. Zosta豉 ona gruntownie odnowiona w 1986r. Z zabytkowych grob闚 nale篡 wymieni za: zbiorowe mogi造 穎軟ierzy z I wojny 鈍iatowej, 穎軟ierzy Wrze郾ia 1939r. oraz groby partyzant闚. Z grobowc闚 i grob闚 rodzinnych pochodz帷ych z XIX w., do dzisiaj zachowa造 si gorobowce: grobowiec rodziny G這gowskich z 1843 r., gr鏏 rodziny Piersickich z 1899 r., gr鏏 rodziny Kowerskich z 1889 r., gr鏏 rodziny Ko幟ian闚 (spoczywaj tam: Aleksander Ko幟ian, oficer wojsk polskich, zm. w 1884 r., oraz Melania Rz璠kowska, zm. 12 czerwca 1879 r.)

Na cmentarzu znajduj si r闚nie groby ksi篹y - m. in. gr鏏 ks. kan. Dominika Maja - proboszcza parafii bychawskiej, zm. w 1976r., o kt鏎ym Pani Maria D瑿owczyk napisa豉: "Pozosta on w pami璚i parafian jako cz這wiek niezwykle skromny, dobry, kochaj帷y dzieci i zawsze sk這nny do przebaczania ludzkim s豉bo軼iom", a tak瞠 gr鏏 ks. kan. Antoniego Kwiatkowskiego - r闚nie proboszcza parafii bychawskiej, a zarazem wielkiego dzia豉cza spo貫cznego. Na cmentarzu parafialnym znajduj si tak瞠 dwie mogi造 zakonnic ze Zgromadzenia Si鏀tr S逝瞠k Naj鈍i皻szej Maryi Panny, groby kilku wi篥ni闚 Majdanka oraz groby partyzant闚.

Galeria zabytk闚
parafialne zabytki
w galerii zdj耩 - wej軼ie tutaj!

Zapraszamy!
Poznaj histori